Brama Opatowska w Sandomierzu - główny zabytek Sandomierza, jedna z niegdyś czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. Do bramy przylegają, bo obu jej stronach, pozostałości murów. W szesnastym wieku bramę zwieńczono renesansową attyką. Attyki budowano w celu zabezpieczenia dachów przed wyrzucanymi przez nieprzyjaciela strzałami z gorejącymi wiechciami. Wspomniana attyka była więc strukturą podnoszącą obronność budowli.
Bramę zamykano od góry broną, czyli mocną, okutą żelazem kratą z bali dębowych. W latach 1928-1929 Brama Opatowska została pokryta żelbetonowym stropem i udostępniona zwiedzającym. Niegdyś istniały oprócz opatowskiej trzy bramy. Żadna do dzisiaj nie zachowała się. W systemie murów obronnych Sandomierza było 21 baszt i dwie furty, z czego jedna, dominikańska, zwana Uchem Igielnym, istnieje do dzisiaj. Na szczyt bramy można wejść. Z tarasu widokowego podziwiamy przepiękną panoramę miasta i okolicy. Brama Opatowska jest jedną z wielu atrakcji turystycznych Sandomierza i jego ważnym zabytkiem, bardzo chętnie odwiedzana przez wycieczki przyjeżdżające do Sandomierza. Ruch turystyczny w sezonie na Bramie Opatowskiej jest duży.
Dostępność dla turystów:
- w sezonie: w godzinach od 9 do 19 we wszystkie dni tygodnia
- po sezonie czynna w godzinach od 10 do 16 we wszystkie dni tygodnia
Wstęp płatny: bilety normalny 12 PLN, ulgowy 10 PLN
bilety ulgowe przysługują: młodzieży szkolnej, studentom za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej, emerytom i rencistom
Lokalizacja: ulica Opatowska (od strony Starego Miasta), ulica Mickiewicza (od strony północnej)