• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Sandomierz

Sandomierz



Sandomierz nad Wisłą to niezwykłe, pełne zabytków miasta wyróżniające się magicznym historycznym klimatem, stanowiącym świadectwo bogatej przeszłości tego miejsca. Sandomierz to miasto niezwykle malowniczo położone na siedmiu nadwiślańskich wzgórzach, co sprawia że bywa nazywane czasem małym Rzymem, choć zdecydowanie mocniej przyległ do niego przydomek królewskiego miasta, gdzie bywali w przeszłości polscy królowie i książęta. Każde z miejsc Sandomierza kryje ciekawą historię, dlatego też bardzo dobrze aby wycieczka do Sandomierza była dobrze zaplanowana i towarzyszył nam wykwalifikowany przewodnik po Sandomierzu.

Geograficznie Sandomierz stanowi część Małopolski i dawnej Ziemi Sandomierskiej, a obecnie znajduje się w granicach województwa świętokrzyskiego. Chociaż największą siłą miasta są liczne zabytki, po których chętnie oprowadzą Państwa przewodnicy po Sandomierzu. Królewskie miasto wyróżnia się też one ciekawą przyrodą w skład której wchodzi rezerwat Gór Pieprzowych oraz doskonały do spacerów Park Piszczele, gdzie jeżeli wystarczy Państwu odwagi do dyspozycji jest też park linowy ?Ścieżka Tarzana?. Ciekawostką jest też to że właśnie w Sandomierzu jest kręcony popularny serial telewizyjny ?Ojciec Mateusz?, który pomógł rozsławić to piękne miasto. Przewodnicy po Sandomierzu zaplanowali specjalny program związany z opowieściami o kulisach powstania popularnego serialu.

Największą atrakcją dla goszczących w Sandomierzu jest to że pomimo upływu wieków zachował on pierwotny średniowieczny układ urbanistyczny, który stanowi piękny szkielet dla licznej grupy zabytków z różnych epok, których jest tu ponad sto dwadzieścia, w tym taka perełka historii jak pochodzący z 1236 roku budynek kościoła świętego Jakuba. Jest to jedna z najstarszych, nie tylko w Polsce ale i w całej Europie świątyń wzniesionych całkowicie z cegły. Jeszcze bardziej niezwykły jest fakt że świątynia zachowała niemal w całości swój pierwotny średniowieczny charakter z jedynie drobnymi naleciałościami z późniejszych wieków.

Królewski Sandomierz może poszczycić się oczywiście też stanowiącym serce każdego średniowiecznego miasta rynkiem, który wyróżnia się niezwykłą urodą oraz wartością historyczną i architektoniczną. W jego centrum znajduje się piękny renesansowy ratusz z przełomu czternastego i piętnastego wieku, w którego wnętrzach ma siedzibę interesujące lokalne muzeum. Spośród otaczających rynek budynków wyróżnia się kilka interesujących kamienic takich jak Kamienica pod Skrzydłami, Konwikt Boboli, Kamienica Oleśnickich czy też gotycko-renesansowy dom Węgra Lazarczyka z pięknymi podcieniami.



Zabytkowa zabudowa Sandomierza nie ogranicza się jednak tylko do rynku i warto tu również zobaczyć choćby pochodzącą z czternastego wieku gotycką Bramę Opatowską, która jako jedyna z czterech bram miejskich zachowała się do współczesnych czasów. Oprócz wspaniałych zabytków architektury miejskiej i sakralnej, Sandomierz może pochwalić się także pochodzącym z czternastego wieku zamkiem o bardzo bogatej i nieco smutnej historii, gdyż w czasie potopu szwedzkiego został wysadzony w powietrze przez wycofujących się okupantów, więc do czasów współczesnych dotrwało tylko jego zachodnie skrzydło. Warto jednak odwiedzić znajdujące się w zamku muzeum.

 

Zwiedzanie Sandomierza

Zwiedzanie Sandomierza dla grup zorganizoewanych

Zwiedzanie Sandomierza dla turystów indywidualnych

Zadzwoń do nas...

Informacja, szczegóły
oferty oraz zamawianie
przewodnika i wycieczki
T: 15 832 54 62
K: 889 900 602
biuro@przewodnicy.sandomierz.pl




Bon turystyczny Sandomierz

Sandomierz

Warsztaty Sandomierz

Realizujemy płatności kartami
Terminalem na miejscu realizujemy płatności kartami



Godziny zwiedzania
w sezonie 2024 czyli teraz

Podziemna Trasa Turystyczna
- codziennie 9 - 19. Ostatnie wejście o godzinie 18

"Czary Napary"
Marcina z Urzędowa
- codziennie od 10 do 17


Wystawa Ojca Mateusza
- codziennie od 9 do 18

Brama Opatowska
- codziennie: 9 - 19

Zbrojownia Rycerska
- codziennie od 10 do 16

Muzeum Diecezjalne
(Dom Długosza)
- od wtorku do soboty: 9-16.30
- w niedzielę i święta: 13.30-16.30
ostatnie wejście godz: 16

Muzeum Zamkowe
(w Zamku)
- od wtorku do niedzieli: 11-18
- poniedziałek: nieczynne

Sala ekspozycyjna w Ratuszu
- codziennie od 9 do 17

Katedra
- poniedziałek: 11 - 15
- od wtorku do soboty:
10 - 17
- w niedzielę i święta: 13 - 17

Kościół Św. Jakuba
- od poniedziałku do czwartku: 10-18
- w piątek: 10-17.30
- w sobotę: 10-18
- w niedzielę: między mszami lub 10-12

Statek rejsy po Wiśle
- od rana do wieczora