Zabytki Sandomierza nierozłącznie kojarzone są z prastarym Sandomierzem, leżącym na Wisłą.
Choć za sprawą serialu Ojciec Mateusz, Sandomierz kojarzy się większości Polaków z niewiarygodnie dużą przestępczością jak na dwudziestoczterotysięczną miejscowość, to miasto jednak ma do zaoferowania znacznie więcej. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zabytków, znajdujących się na liście konserwatora jest przeszło osiemdziesiąt.
Najważniejsze i najbardziej znane zabytki Sandomierza to budynki sakralne: gotycka bazylika katedralna wraz z osiemnastowieczną dzwonnicą i dziewiętnastowiecznym ogrodzeniem, kościół świętego Pawła, zespół poklasztorny benedyktynek wraz z kościołem świętego Michała Archanioła, jak również dawna synagoga, najstarszy w Sandomierzu kościół świętego Jakuba czy dawne kolegium jezuickie (Collegium Gostomianum), obecnie szkoła średnia.
Jeśli zwiedzanie kościołów pozostawi niedosyt u miłośników sztuki sakralnej, warto odwiedzić Muzeum Diecezjalne w Domu Długosza. Sam dom również stanowi zabytek; pochodzi z drugiej połowy piętnastego wieku i reprezentuje styl późnogotycki. Ekspozycja muzealna obejmuje aż siedem sal.
Innym, znanym zabytkiem Sandomierza jest Zamek Kazimierzowski, a właściwie ocalałe z Potopu Szwedzkiego jego zachodnie skrzydło. Co ciekawe, zamek przez dwa wieki pełnił funkcję więzienia i siedziby sądu kryminalnego. Od 1986 roku jest w nim Muzeum Okręgowe.
Na uwagę zasługują zabytkowe dwa cmentarze w Sandomierzu, a także Brama Opatowska, czy gotycki Ratusz z czternastego wieku oraz otaczające Rynek, stare kamienice. Wymieniając zabytki Sandomierza nie można zapominać o Podziemnej Trasie Turystycznej, zwanej potocznie lochami. To zespół dawnych składów i piwnic miejskich połączonych korytarzami. Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu to mierzące 470 metrów podziemne przejścia. Zwiedzanie odbywa się przez cały rok, w grupach z przewodnikiem, który opowiada o miejscowym rzemiośle i legendach.