Mamy dwa jedne z najstarszych datowanych dzwonów w Polsce i Europie
Na przedłużeniu nawy północnej, w jej zachodnim końcu, znajduje się dzwonnica. Została zbudowana w trzeciej ćwierci trzynastego wieku z cegły, murowanej w układzie polskim. Mury dzwonnicy podparte są uskokowymi szkarpami. Ciekawym rozwiązaniem jest szkarpa północno-zachodnia, posiadająca arkadowe przejście, niegdyś umożliwiające komunikację z zachodnim skrzydłem klasztoru (dziś już nie istniejącym).
W górnej kondygnacji dzwonnicy zawieszono trzy dzwony. Dwa spośród nich należą do grupy najstarszych datowanych dzwonów Polski i Europy
- Dzwon "Piotr" z 1314 roku
- Dzwon zwany Janem (od imienia fundatora) z 1389 roku
- Dzwon z podobizną Najświętszej Maryi Panny, odlany w ludwisarni Johanna Gottlieba Anthony w Gdańsku w 1758 roku
Dostępność dla turystów: obiekt jest dostępny dla zwiedzających
Wstęp na dzwonnicę jest płatny. Turyści indywidualni mogą skorzystać ze zwiedzania dzwonnicy, wypożyczając odpłatnie Audio Book w punkcie informacyjnym w kościele.
Godziny otwarcia: Dzwonnica dla zwiedzających czynna jest w godzinach otwarcia kościoła św. Jakuba. Od poniedziałku do soboty w godzinach od 10 do 17. W niedzielę między mszami.
Dodatkową ciekawostką dzwonnicy są wydrapane w jej wnętrzu, w cegłach, imiona i nazwiska prawdopodobnie uczestników wycieczek do Sandomierza, podczas których zwiedzano kościół i samą dzwonnicę. Najstarszy "podpis" pochodzi z 1606 roku i jest widoczny na fotografii poniżej.
Jest też "podpis" poety, prozaika, publicysty,
Stanisława Młodożeńca, współtwórcy polskiego futuryzmu. Patrz fotografia poniżej.
W zabezpieczeniu jest też podpis wstępnie zidentyfikowany, należący do Stefana Żeromskiego.
Na dzwonnicę prowadzą schody.